Kim jesteśmy?

W Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ od 2004 roku wspieramy osoby, którym niepełnosprawność utrudnia bądź uniemożliwia niezależne życie. Każdego roku otaczamy opieką ponad 150 osób, które chcą żyć normalnie, realizować swoje marzenia i być szczęśliwe. Tworzymy dla nich lepszy świat.

W  specjalnych mieszkaniach treningowych osoby po wypadkach uczą się jak żyć na wózku. Na zajęciach sportowych poprawiają kondycję i motywację. Na szkoleniach przygotowują się do pracy, bo nie chcą żyć z zasiłków. Rozwijają talenty artystyczne i tworzą swój teatr. Asystenci pomagają dzieciom odrabiać lekcje, a z dorosłymi robią zakupy, razem gotują, uczą się poruszania po mieście. Dzieci niepełnosprawne z całej Polski przyjeżdżają na nasze kolonie Małych Odkrywców, by uczyć się samodzielności.

Chętnie dzielimy się wiedzą. Do Fundacji przyjeżdżają specjaliści z całej Polski, aby uczyć się nowoczesnych metod terapii przez sztukę. Rodzicom dzieci niepełnosprawnych dajemy wsparcie w radzeniu sobie z trudnościami dnia codziennego i pomagamy znaleźć czas dla siebie. Spotykamy się z dziećmi i młodzieżą w szkołach by odczarować niepełnosprawność i uczyć, jak unikać wypadków. Nauczyciele z całej Polski korzystają z naszych scenariuszy lekcji. Przygotowujemy wolontariuszy do pracy z osobami z niepełnosprawnością. Szkolimy urzędników i kierowców komunikacji publicznej w Koninie. Audytujemy budynki pod kątem dostępności dla wszystkich.

Fundacja jest wypełnieniem niespisanego testamentu Doktora Piotra Janaszka, który zginął tragicznie w 1998 r. Przyświecają nam słowa Doktora: „Dzieciom niepełnosprawnym trzeba pomagać mądrze. Nie głaszcząc po głowie i prowadząc za rękę, ale wymagając od nich, uczyć je życia.”

Fundacja PODAJ DALEJ to organizacja wspaniałych, energicznych ludzi, którzy zmieniają życie osób niepełnosprawnych – „przywracają” ich do normalnego, samodzielnego funkcjonowania, sprawiają, że osoby niepełnosprawne mogą poczuć się spełnione w życiu i szczęśliwe. W Fundacji PODAJ DALEJ pasja i energia pracowników łączy się z gromadzonym latami doświadczeniem w prowadzeniu programów wspierających i aktywizujących osoby niepełnosprawne. Korzystają na tym wszyscy – oczywiście osoby niepełnosprawne, dzięki poprawie jakości ich życia, a często nawet przywróceniu jego sensu, ale też całe społeczeństwo, bo normalnie funkcjonujący niepełnosprawni są w stanie znacznie więcej społeczeństwu dać od siebie, niż otrzymują od niego w formie takiej czy innej pomocy. Każda kwota zainwestowana w programy prowadzone przez Fundację PODAJ DALEJ wraca do nas zwielokrotniona.
Piotr Misztal, Partner Value4Capital

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ jest organizacją pozarządową wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego nr 0000 197 058, ma status ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO.

Siedziba Fundacji mieści się w Koninie przy ul. Południowej 2A. Mamy do dyspozycji 230 m2 w wolno stojącym budynku użyczonym w 2007 r. przez Samorząd Miasta Konina, który w 2011 r. wyremontowaliśmy ze środków WRPO. Kolejnych 240m2 wyremontowało Miasto i przekazało Fundacji w użytkowanie w 2013 r. W kamienicy przy ul. 3 maja 1-3 w Koninie mieszczą się mieszkania treningowe, czyli Akademia Życia. To projekt mieszkań treningowych finansowany przez duńskie Fundacje VELUX. Większość zajęć sportowych odbywa się w wynajmowanych salach i na basenie.

W zespole pracowników i wolontariuszy Fundacji są ludzie z niepełnosprawnością. Wśród nich również ci, którzy jako dzieci byli pacjentami Doktora Piotra Janaszka. Osoby z niepełnosprawnością, których wspieraliśmy w trudnej drodze do niezależności, pracują wspólnie z nami na rzecz kolejnych potrzebujących wsparcia i motywacji osób. Na tym między innymi polega nasza filozofia PODAJ DALEJ.

następny artykuł >>

DOSTĘPNOŚĆ